Je WordPress vhodný pro webové stránky v roce 2022?

16. 5. 2022
Je WordPress vhodný pro webové stránky v roce 2022?

WordPress jednoznačně patří mezi nejrozšířenější open-source platformy pro vývoj webových stránek. Velké množství funkcí, pluginů a šablon dokáže značně zjednodušit a zrychlit vývoj webové aplikace. Ale i WordPress má své nedostatky, na které by si měl dát každý programátor pozor a uvědomit si, že WordPress není univerzální řešení pro každý projekt.

Bezpečnost

Jedna z nejdůležitějších vlastností moderních webových stránek je bezesporu bezpečnost. Stačí jedna malá chyba nebo únik dat a důvěra zákazníka je pryč.

V dnešní době najdeme nainstalovaný WordPress na více jak 15 miliónech webových stránek. Kvůli své velké popularitě se stal oblíbený u hackerů, kteří se snaží najít zranitelnosti a nabourat se tak do systému, což má za následek vytvoření škody. Je tedy WordPress nebezpečný?

To určitě ne. Díky své popularitě a open-source řešení je jádro WordPressu velice bezpečné, čemuž nahrává i fakt, že WordPress je tu s námi od roku 2003. Za tu dobu se objevilo a opravilo velké množství chyb a vytvořilo se silné zabezpečení.

Nesmíte ale zapomenout, že člověk zůstává nejslabším článkem v zabezpečení. Více o tom, jak si zabezpečit svůj účet, se můžete dočíst zde.

Pluginy – dobrý sluha, zlý pán

WordPress nabízí jednoduché rozšíření funkcionality pomocí pluginů. Ty dokáží mnohdy přinést do systému chyby a zpomalit celkový chod WordPress systému.

Při vývoji webových stránek byste se měli řídit jednoduchým pravidlem – čím méně pluginů třetí strany, tím lépe. Minimalizujete tak riziko chyb a váš web nebude obsahovat nespočet nepoužívaných funkcí, které zbytečně zpomalují chod celého systému.

Google Insight

Šablony

WordPress lze jednoduše customizovat pomocí šablon. Na internetu najdeme velké množství šablon, které můžeme zakoupit / stáhnout zdarma. Často se ale stává, že taková šablona může být nekvalitní, obsahovat nevalidní HTML kód a mnoho závislostí na JavaScriptu a CSS třetích stran. To ve výsledku může znamenat, že webové stránky budou pomalé, budou obsahovat chyby a samotná optimalizace zabere více času, než kdybychom vytvářeli šablonu od nuly.

Ve většině případů se vyplatí vytvořit šablonu na míru, která bude přesně plnit požadavky webových stránek. Díky tomu získáte maximální výkon a bezchybnou šablonu, která bude plnit svůj účel.

Page buildery

Kámen úrazu všech profesionálních webových stránek jsou page buildery. Ty jsou vhodné pro velmi jednoduché a celkově méně seriózní projekty. Pokud máte za cíl vybudovat kvalitní webové stránky, vytvářet stránku přes page buildery není vhodné.

Page buildery generují často zbytečně složitý, nevalidní kód, jsou pomalé a co se týče optimalizace pro vyhledávače, tak nepřináší žádnou výhodu, ba naopak.

Pokud se bavíme o profesionálních webových stránkách, které mají na míru navržený design pro potřeby svých uživatelů od zkušeného designera, tak není důvod, aby si klient pomocí vizuálního editorů měnil strukturu webu. Může se také stát, že se klient rozvášní a z funkčního webu se stane cirkus. Pro editaci textů je page builder overkill a zbytečně zpomaluje stránku. Místo toho lze využít klasická políčka pro vložení textu.

Měl bych použít WordPress pro svůj další projekt?

WordPress je vhodný pro menší až středně velké projekty, které obsahují základní funkcionalitu. Může se jednat například o firemní stránky nebo rozsáhlejší online magazíny jako je www.objev-svet.cz.

Pro komplexnější weby bych raději zvolil systém na míru, který vám poskytne více flexibility a škálovatelnosti. 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Tato stránka je chráněna službou reCaptcha a platí zásadyochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Doporučené články